Special Sessions for the 110th Annual Meeting

 

NOTE – this is a working document and subject to change.  If you have an interest in any of these sessions,
contact the organizers.  There will be other general sessions as determined by abstract submissions. 
 
There is still time to organize a special session
If you are interested in doing so, contact Sandy Shumway

Session Title Session Chair(s) Email Address
Applications of Crustacean Biology to Fisheries Management
Theresa Bert

Harriet Perry

[email protected]

[email protected]

Clams
Matthew Hunter

Daniel Ayres

[email protected]  [email protected]
Collaborative Research and Engaging Fishermen
Anna Malek Mercer [email protected]
Comparative Genomics a hands-on workshop on the Eastern Oyster Genome
Marta Gomez-Chiarri [email protected]
Contaminants of Emerging Concern
Aswani Volety

Evan Ward

[email protected]                [email protected]

Down on the Farm
LeRoy Creswell

Bobbi Hudson

[email protected]

[email protected]

Extension and Outreach Initiatives to Grow Shellfish and Aquaculture Activities
Tessa Getchis

Julie Decker

[email protected]

[email protected]

Focus Group Discussion: Building a Coast-wide Olympia Oyster Network from Baja California to British Columbia
Kerstin Wasson [email protected]
Genetics, Genomics, and Breeding
Louis Plough [email protected]
Genomics: An Introductory Primer
Sarah Kingston

Maureen Krause

[email protected]

[email protected]

Geoducks
Joth Davis

Paul Gribben

[email protected]

[email protected]

Green Crabs
Sylvia Yamada

Thomas Therriault

[email protected]

[email protected]

Gyotaku Printing (a hands-on workshop
Bruce Koike koike.[email protected]
Harmful Algal Blooms
Vera Trainer [email protected]
Horseshoe Crabs
Kristin Linesch                Michael Kendrick [email protected]

[email protected]

Microbial-microbial-host Interactions
Marta Gomez-Chiarri [email protected]
Northwest Indian Tribes Shellfish Management and Fisheries
Sandy Zeiner [email protected]
Olympia Oysters
Kay McGraw [email protected]
OsHV-1
Tim Green

Colleen Burge

[email protected]

[email protected]

Oysters: East Meets South Meets West
Chris Davis

Bill Walton

[email protected]

[email protected]

Phytoplankton Culture: A Tribute to RRL Guillard
Gary Wikfors

Steve Morton

[email protected]aa.gov

[email protected]

Preparation of Shellfish for Disease Diagnostics (a hands-on workshop)

Roxanna Smolowitz

Dale Leavitt

[email protected]

[email protected]

Ribbed Mussels

Dave Bushek

Dee Kreeger

[email protected]

[email protected]

Scallops

Steve Geiger [email protected]

Science, Art, and Communication

Sandy Shumway [email protected]

Seagrass-bivalve Interactions

Kay McGraw

Brett Dumbauld

[email protected]

[email protected]

Shellfish and Archaeology

Shirley Baker

Jessica Jenkins

[email protected]

[email protected]

Shellfish and Climate Change

Hillary Lane Glandon [email protected]

Shellfish Leasing and Permitting Workshop: Case Studies for Overcoming Common Legal Barriers

Lisa Schiavinato [email protected]

Shells and Materials

Karolyn Hansen

Andrew Mount

[email protected]

[email protected]

Special Student Session

Erin Roberts

Laura Spencer

[email protected]

[email protected]

The Shrimp Epigenome (ShrimpENCODE) Project

Acacia Warren [email protected]

Undergraduate Research Colloquium

Edward Catapane [email protected]

Vibrio

Kristin DeRosia-Banick

John Jacobs

[email protected]

[email protected]